Informacje o kraju

Powierzchnia: ok. 56.500 km2 (1/5 x Polska)
Ludność: około 4,2 mln mieszkańców
Stolica: Zagreb
Ustrój: Republika
Różnica czasu z Polską: nie ma
Język: Chorwacki. Angielski, niemiecki i włoski są również powszechnie używane

Żywność i napoje
Wiele potraw kuchni chorwackiej wywodzi się z czasów, gdy rządzili Włosi. Pizza, makarony i gnocchi są więc powszechnie dostępne. Ale z pewnością w menu są też tradycyjne chorwackie dania, takie jak trufle (koniecznie odwiedźcie truflowe miejsce Motovun), czy wędzona szynka prsut. Jeśli będziecie przebywać w rejonie Dalmacji, to koniecznie spróbujcie brudet (gulasz z owoców morza). Pyszne! Z czasów, gdy Turcy mieli wpływy w Chorwacji pochodzi sarma (nie mylić z shoarmą). Te faszerowane liście kapusty (często z mięsem mielonym, ryżem, czosnkiem i ziołami) sprawią, że twoje usta nabiorą wody. Do domu nie zapomnij zabrać butelki oliwy z oliwek. Jakość jest rewelacyjna, a smak zaskakujący! Woda z kranu jest dobra i bezpieczna do picia.

Klimat/pogoda
Na terenach nadmorskich w Chorwacji i Dalmacji panuje klimat śródziemnomorski. Latem jest ciepło (gorąco) z wieloma godzinami słońca i niewielką ilością opadów. W zimie występują regularne opady deszczu. W głębi lądu zimą jest mokro i czasem pada śnieg. Latem temperatura tam jest również wysoka, ale występują regularne opady deszczu.

Religia
Zdecydowana większość mieszkańców Chorwacji to katolicy (ok. 88%). Pozostałe wyznania praktykowane to islam, prawosławie i protestanci.

Napiwki  
Bardzo częstym zjawiskiem jest dawanie napiwków. Ilość od 5% do 10% jest normalna i można na nią liczyć. Zaokrąglenie rachunku jest całkiem normalne.
 
Paszport
Wiza nie jest wymagana. Wymagany jest paszport lub polski dowód osobisty. W momencie wyjazdu nie może upłynąć jego termin ważności. Dzieci muszą posiadać własny dokument podróży. Dodatkowy wpis w paszporcie jednego z rodziców jest już nieważny.

Sprawy pieniężne
Walutą w Chorwacji jest kuna (HRK). W wielu miejscach (także tych mniejszych) można wypłacić pieniądze. Co ważne, nie zapomnijcie przed wyjazdem złożyć w banku wniosku o deblokadę. Dobrze jest też korzystać z kart kredytowych.

Ambasada Chorwacji w Polsce
Ignacego Krasickiego 25
02-611 Warszawa
+48 (0) 22 844 1225
+48 (0) 22 844 3994 
croemb.warszawa@mvpei.hr 

Ambasada RP w Chorwacji
Miramarska Cesta 23
1000 Zagreb
+385 1 4899 444             

Godziny otwarcia
Sklepy są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 - 20:00. W niedziele często do godziny 14. Banki często zamykane są nieco wcześniej (16:00) i nieczynne w weekendy. 

Poziom cen
Poziom cen jest niższy niż w Holandii. Restauracje średnio 35% niższe, jedzenie 25% niższe, piwo 30% niższe. Należy pamiętać, że w rejonach turystycznych różnice mogą być mniejsze.

Prawo jazdy
Polskie prawo jazdy jest ważne również w Chorwacji.                              

Zdrowie i szczepienia
Do Chorwacji nie są wymagane żadne szczepienia.

Napięcie
Napięcie w Chorwacji wynosi 230 V. Nie potrzebujesz wtyczki przejściowej. 

Najlepszy czas podróży
Idealne są miesiące maj, czerwiec i wrzesień. Przyjemna temperatura, dużo słońca i mało opadów. Miesiące lipiec i sierpień są ciepłe z niewielką ilością opadów.

Ruch drogowy
Chorwacja jedzie po prawej stronie. Autostrady (zwłaszcza między stolicami) są doskonałej jakości. W dobrym stanie są również drogi śródlądowe. Uwaga; na wielu drogach trzeba płacić za przejazd.

Odległość od Warszawy w kilometrach

Zagreb1.051 
Umag1.177 
Porec1.213 
Pula1.249 
Krk1.199 
Rab1.234 
Zadar1.302 
Split1.424 
Dubrovnik1.624 

Dni wolne od pracy: W czasie świąt państwowych sklepy są (częściowo) zamknięte.

1 styczniaNowy Rok
6 styczniaTrzej Królowie
marzec/kwiecieńWielkanoc
1 majaŚwięto Pracy
CzerwiecDzień Sakramentów
22 czerwiecDzień walki z faszystami
25 czerwiecUstanowienie Republiki
5 sierpieńNarodowy Dzień Dziękczynienia
15 sierpieńWniebowzięcie Maryi
8 październikŚwięto Niepodległości
1 listopadWszystkich Świętych
25-26 grudzieńBoże Narodzenie

Bezpieczeństwo
Chorwacja jest krajem bezpiecznym. Przestępczość jest niska.

Internet/dzwonienie
Twój telefon komórkowy działa w Chorwacji bez zarzutu. Jest tam sieć 4G.
Wi-Fi jest dostępne w wielu restauracjach, hotelach, barach i na lotniskach. Są też hotspoty w dużych miastach. Należy tylko pamiętać o kosztach naliczanych przez dostawcę. Jeśli dzwonisz do Polski, powinieneś użyć +48. Z Polski do Chorwacji należy użyć +385.

Historia
Po kilku wojnach iliryjskich, region chorwacki znalazł się w dużej mierze pod wpływem rzymskich przywódców z Italii. Pozostałości tego okresu można jeszcze znaleźć w takich miejscach jak Rovinj (historyczne centrum), Pula (amfiteatr), Porec (wieże obronne), Split (Pałac Dioklecjana), Dubrownik (założony przez Rzymian) i Trogir (historyczne centrum). Po wyparciu Rzymian, krajem długo rządziły różne ludy słowiańskie. W IX wieku Chorwacja została oficjalnie uznana przez papieża. W XI wieku Węgrzy ponownie zajęli kraj. Historia Chorwacji naznaczona jest wieloma wojnami z różnych kierunków. Przez długi czas w posiadaniu tego kraju byli również Turcy (Imperium Osmańskie), którzy mieli częste konflikty z Włochami (Wenecjanami). Do I wojny światowej duża część Chorwacji była częścią Imperium Habsburgów. W 2. wojnie światowej Chorwacja, pod wodzą generała Tito, oferowała ostrą opozycję wobec Niemiec. Po wojnie Tito utworzył Jugosławię, której częścią była Chorwacja. Po śmierci Tity Jugosławia rozpadła się po wojnie o niepodległość z sąsiednimi państwami. Od 1995 roku Chorwacja jest ponownie niezależnym państwem w Europie Środkowej.

(Zabawne fakty o Chorwacji

  • Znajduje się tu najmniejsze miasto świata (na prawach miasta). Hum (na wysokości 400 metrów) składa się z 12 domów i 14 mieszkańców.
  • Krawat ma swoje początki w Chorwacji. W Chorwacji wynaleziono również pióro wieczne i biros.
  • Tylko 67 z 1.244 chorwackich wysp jest zamieszkanych
  • Część średniowiecznego systemu kanalizacyjnego Dubrownika nadal działa
  • Plaża w Zlatni Rat (położona na wyspie Brac), regularnie zmienia kształt dzięki prądowi
  • Dubrownik i Split zostały wykorzystane jako miejsca akcji serialu Gra o tron
  • Samochód Tesla nosi nazwę od wynalazcy Nikoli Tesli, który urodził się w Chorwacji.
  • Że Chorwacja, obok Hiszpanii, ma najwięcej Dóbr Niematerialnych na liście Unesco niż jakikolwiek inny kraj na świecie.